Materiály používané pri výrobe kamenárskych produktov

Kamenárstvo Monument spracováva všetky typy kamenného materiálu, ktoré sú vhodné na použitie ako náhrobné kamene alebo architektonické doplnky. Charakteristika základných typov materiálov:

Žula (granit)

Granit je hlbinná vyvretá hornina. Je ním tvorená väčšia časť kontinentálnej kôry, hrúbka granitovej vrstvy je od 1,5 až do 50 km. Procesy vzniku granitoidnej magmy, ktoré prebiehajú vo veľkých hĺbkach, nie je možné sledovať, v dôsledku extrémnych teplotno-tlakových podmienok ako aj faktoru času ich tuhnutia, ktoré môže trvať milióny rokov. Všeobecne sa usudzuje, že granitoidná magma tuhne v hĺbkach okolo 10 - 20 km Pre svoju odolnosť sa granit využíva ako stavebný kameň, obkladový a dekoračný kameň (väčšie bloky ako základy stavieb, menšie úlomky ako štrk). Zdroj: sk.wikipedia.org Z hľadiska využitia granitu v cintorínskej architektúre sa jedná o najčastejšiu používanú horninu. Je dobre spracovateľná, leštiteľná, trvácna vyžaduje iba jednoduchú starostlivosť - čistenie. Ponúkame Vám nasledovné granity

Mramor

Mramor môže vznikať regionálnou, no nezriedka aj kontaktnou premenou usadených vápencov. Môže tiež vzniknúť metamorfózou staršieho mramoru. Tento proces zapríčiňuje úplné prekryštalizovanie pôvodnej horniny alebo minerálu. Teplota a tlak väčšinou zničia všetky usadeniny v pôvodnej hornine. Čistý biely mramor vznikol metamorfózou veľmi čistého vápenca. Mramor sa používa po vyleštení ako obkladový kameň, prípadne ako sochársky materiál. Vyrábajú sa z neho náhrobné kamene. Menej kvalitný mramor sa po podrvení používa na výrobu vápna alebo ako stavebný kameň, či ako drvina pri meliorácii. Zdroj: sk.wikipedia.org Cintorínske pamiatky z mramoru sú tiež veľmi časté. V minulosti sa využívala práve táto hornina, kedže sa ľahšie opracováva ako granit. Lesk mramoru nie je taký trvácny, ako to je v prípade granitu, kedže mramor nie je tak odolný voči povetrnostným podmienkam.

Travertín

Travertín vzniká sedimentáciou, vyzrážaním z vôd obohatených na CaCO3. Na jeho tvorbe sa môžu výrazne podieľať riasy, alebo rastliny, ktoré z vody odoberajú CO2, čím je urýchlené vyzrážavanie CaCO3. Travertíny často obsahujú odtlačky rastlín (inkrustácia), alebo i dobre zachované fosílie. V okolí pramenísk vznikajú travertínové kopy, alebo v údoliach kaskády. Travertín vzniká aj v súčastnosti. Priesakom minerálnych vôd do štrkových súvrství vznikajú travertínové zlepence. Travertíny sa využívajú ako stavebný a obkladový kameň. Zdroj: sk.wikipedia.org

Umelý kameň

V cintorínskej architektúre sa často využíva aj tzv. umelý kameň. Jedná sa o betón, v ktorom sa namiesto klasického štrku používa špeciálne drvené svetlé a tmavé horniny a ďalšie špeciálne prísady. Dnešný umelý kameň je oveľa trvácnejší, ako to bolo pred 10-20 rokmi, avšak nie je to porovnateľné s prírodnými materiálmi. Použitie umelého kameňa odôvodňuje jeho relatívne nízka cena.